„ZA BLISKO STOISZ” – autor: Antoni Muracki, wyd. Agencja Artystyczna MTJ”

Muracki zaczynał publikować i śpiewać własne wiersze w połowie lat 70. XX w. podczas studiów polonistycznych. Zauważony przez Jonasza Koftę pojawił się w kręgu kabaretowym, bliskim mu zresztą do dziś. Stworzył przemieszczającą się po stolicy scenę Salonik z Kulturą, zapraszając na nią cenionych artystów. Jak sam mówi, duży wpływ na jego życie miało spotkanie z Jaromirem Nohavicą w 1998r. Zafascynowany twórczością przyjaciela zza południowej granicy tłumaczył jego wiersze i promował go na koncertach, stając się głównym kreatorem fenomenu popularności Jaromira w Polsce. Wyprodukowany i wydany przez niego w 2009r. album „Świat wg Nohavicy”, w którym piosenki tytułowego barda śpiewają tacy nasi wykonawcy jak Edyta Geppert, Krzysztof Daukszewicz, czy Zbigniew Zamachowski, zyskał status platyny.
W nawale tylu zajęć Muracki nie zawsze pamiętał o sobie. Ma na koncie tylko trzy albumy autorskie: 2003r. „Po drugiej stronie”, 2007r. „Świat do składania”, no i teraz „Za blisko stoisz”. To rzecz warta posłuchania – wiersze Tolka w oprawie barwnej i popisowo zagranej jego muzyki. Kalejdoskop klimatów, w których bardzo osobista liryka sąsiaduje z ironią, zawsze subtelną, czasem zjadliwą. W ucho i serce wpada autobiograficzny „Mój Gibalak”, magiczna wizyta w krainie dzieciństwa – na warszawskiej Woli.
-ac

 Mamy 3 płyty dla osób, które pierwsze przyślą na adres prezent@zw.com.pl w piątek (3.09) o godz. 12.05 e-mail o tytule „Muracki” zawierający odpowiedź na pytanie: Nohavica to Słowak czy Czech?

(dzienniki „Rzeczpospolita” i „Życie Warszawy” w dziale „Po godzinach”- 3 września 2010).