Skip links

o mnie

Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor, tłumacz, muzyk, wydawca i producent muzyczny

Występował w kabaretach „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z, RDC, PR I,II Polskiego Radia) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem.

Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.

Od ponad 35 lat wykonuje swoje niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia. Bogate w warstwie harmonicznej, posiadają nierzadko urzekającą melodyjność. A poza tym zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi – o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem.

Koncerty artysty to spektakle satyryczno-liryczne, o dużym ładunku emocjonalnym, który niosą zarówno tekst, muzyka, jak i dojrzałe wykonanie.

Autor płyt autorskich „Po drugiej stronie” , „Świat do składania” , „Za blisko stoisz”, „Poezja już tutaj nie mieszka”, „Pod czerwonym księżycem”, „Tańce polskie”, „Droga do domu”, „Jeszcze tańczę”. „Muracki śpiewa Nohavicę”, „Muracki śpiewa Kryla”.

Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskiem, Zbigniewem Wegehauptem , Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim /acc./, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Edytą Geppert, Zbigniewem Zamachowskim czy Bogdanem Hołownią.

W latach 80-tych związany z opozycją artystyczną. Wiele koncertów na warszawskich uczelniach i w stanie wojennym. Już 6 stycznia 1982, w pracowni rzeźbiarskiej Barbary Zbrożyny wielki podziemny koncert solowy, na Sadach Żoliborskich, w którym widzami byli najwięksi twórcy polskiej kultury/ Janda, Olbrychski, Bogusław Kaczyński, Gustaw Holoubek, etc./.

W latach 2006-2008 , jako założyciel Fundacji Artystycznej TST organizował Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” – poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej.

W 2008 roku uczestniczył w wielkim koncercie pieśni artystycznej „Sopot Bards Meeting” w Amfiteatrze w Sopocie, razem z plejadą najwybitniejszych artystów gatunku.

Od 1998 roku związany jest z Jaromirem Nohavicą, będąc tłumaczem Jego pieśni i ich wykonawcą, a w latach 2001-2009 również menadżerem artysty w Polsce. W 2008 powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy, ze znakomitą obsadą wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy” .

Twórczość Antoniego jest różnorodna stylistycznie - od ballady rockowej czy bossanovy do charlestona i ballady jazzowej. Gatunkowy ciężar tekstów, dotyczących kondycji współczesnego człowieka, dystans i ironia autora oraz perfekcja wykonawcza muzyków, biorących udział w koncertach – to elementy charakterystyczne dla tej twórczości.

Czasem sięga po mocniejsze brzmienie, by za chwilę urzekać melodyjnością kompozycji i niebanalnością harmoniczną.

W 2009 bierze udział w koncercie „20-lecie wolności” w Pradze, obok LaoChe, Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Czechomor i Jaromira Nohavicy, w godzinnym programem autorskim.

W 2013 artysta bierze udział w koncercie –„Bardowie epoki PRL- u wczoraj i dziś” w Teatrze Polskim w Warszawie, z udziałem Andrzeja Seweryna, Jacka Kleyffa, czy Michała Tarkowskiego. Śpiewa pieśni Okudżawy, Kryla i własne. Powstaje CD i DVD, jako zapis tego koncertu.

W roku 2016 wychodzi płyta „Muracki śpiewa Nohavicę”, która wieńczy dwudziestoletnią współpracę obydwu artystów. W tym też roku Muracki odbywa międzynarodowe tournee artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, gdzie śpiewa swoje tłumaczenia rosyjskiego barda. Jest jedynym artystą z Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, śpiewanym w pięciu językach. Trasa koncertowa prowadzi przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Berlin, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów. Za granicą śpiewa też swoje ballady na wielkim festiwalu pieśni autorskiej w Białorusi Bard Rybałka.

Ponadto Antoni Muracki wydaje płyty innych wykonawców pieśni artystycznej i autorskiej:

– Ewa Gaworska – Portowe gadanie/2014/, Stały meldunek /2016/, Kolędy przybłędy /2020/
– Ewa Karbowska – Pejzaż z kobietą /2008/, Taki typ /2018/
– Jan Białęcki –Równanie życia/2017/, Yadati /2019/
– Grażyna Łapińska Element tła/ 2007/
– Tomasz Kordeusz – Jedwabiście /2016/
– Piotr Święcicki – Piosenki mojego życia /2014/
– Józef Sinderewicz – Rozsypali się siwe gołębie /2015/, Pługu mój /2018/
– Raz się żyje -200 szlagierów Teatru Satyryków /5 CD/ /2020/ + 2 tomy o historii STS i nuty

W maju 2016 , w studiu koncertowym Polskiego Radia Gdańsk nagrywa na żywo materiał na kolejną płytę /album/ z zespołem, która ukazała się na wiosnę 2017 roku.

W Brnie 2016 roku powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki śpiewa trzy pieśni mistrza po polsku, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Jest jedynym Polakiem, zaproszonym do tego międzynarodowego projektu. Na przełomie października i listopada 2016 roku odbywa tournee : Berlin, Praha, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszow, Mińsk Białoruski, Witebsk z cyklem koncertów, gdzie śpiewa pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Nagrywa trzy programy telewizyjne w Białoruskiej telewizji. Bierze udział w prestiżowym Festiwalu „Witebski listopad”

Piosenki Antoniego Murackiego wykonują też inny wykonawcy:

– Sławomir Zygmunt / Wódeczko, wódeczko /2020/ -teksty na płytę,
– Honorata Kożuchowska – Bossa Norkah –Na moim brzegu /2018/ – teksty i muzyka A.Muracki

W 2017 roku wydanie podwójnej płyty z projektu Okudżawa –Wysocki, w międzynarodowym towarzystwie. Rok 2018 to dwie płyty autorskie : podwójny album live „Pod czerwonym księżycem” i studyjny : „Poezja już tutaj nie mieszka”.

W marcu 2019 roku ukazał się drugi tom „Wierszy i piosenek” Antoniego Murackiego, 300-stronicowa niemal książka, zawierająca dorobek dwóch ostatnich lat pracy twórczej. Pierwszy taki tom /278 str./ ujrzał światło dzienne w 2013 roku. Tom wierszy uzupełnia suplement, w postaci tomiku poetyckiego „ Wiersze pod prąd”, zawierający wiersze „niepokorne”, o ostrym przesłaniu i polityczno-społecznym zacięciu. 3 tom„Wierszy i piosenek” /286 str./ wychodzi w 2022 roku.

W marcu 2019 Stowarzyszenie SAWP uhonorowało Antoniego Murackiego nagrodą jubileuszową za 35-lecie działalności artystycznej.

Kolejne lata przynoszą następujące krążki: Jeszcze tańczę/2021/, Droga do domu /2021/ oraz Tańce polskie /2022/.

W 2018 cykl 5 koncertów „Warszawskie Kościoły Wolności” oraz 5 plenerowych koncertów pod lipą przy Kościele św.Jakuba.

W 2019 nagrywa w Radiu Gdańsk program „Muracki śpiewa Karla Kryla”, na który składa się 15 pieśni czeskiego barda /13 w nowych własnych tłumaczeniach/. Brawurowe tłumaczenia i wykonanie sprawiają, że utwory Krylabrzmią nadspodziewanie aktualnie. Płyta ukazuje się w 2020 roku.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z Internetu
Explore
Drag